Par Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūtu

Par mums

Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūts ir izveidots 2020.gadā (līdz tam – Būvzinātnes centrs, kas tika dibināts 2005. gadā) Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu fakultātes paspārnē, lai veicinātu starpdisciplināru sadarbību starp dažādām zinātnes nozarēm. Institūts ir daļa no RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes, tajā darbojas vairāku nozaru zinātnieki un pētnieki, tādā veidā sekmējot daudzpusīgu pieeju konkrētu zinātnisko nozaru jautājumu risināšanā.

Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūts ir izvirzījis šādus mērķus

Mērķi un uzdevumi

  • koordinēt un veikt zinātniski pētniecisko darbu nozarē;
  • attīstīt savstarpēji integrētu vides, mehānikas, materiālu zinātnes, bioloģijas, biotehnoloģiju, lietišķās fizikas un ķīmijas, kā arī inženierzinātņu metožu pielietošanu inženierbūvju un sistēmu problēmu formulēšanā un risināšanā;
  • sekmēt studentu un doktorantu pētniecisko darbu izstrādi;
  • sekmēt nozares pētniecībā iesaistīto cilvēkresursu attīstību;
  • sadarboties ar citām zinātniskajām institūcijām un uzņēmumiem pētniecisko darbu īstenošanā;
  • attīstīt sadarbību fundamentālo un lietišķo starpnozaru pētījumu jomā ar universitātēm, profesionālajām asociācijām, izglītības, valsts pārvaldes un pašvaldības institūcijām, komercreģistra iestādēm;
  • sniegt konsultācijas uzņēmumiem;
  • piesaistīt finansējumu starptautisko un reģionālo pētījumu projektu realizācijai.

Institūta ekspertīzes

Ekspertīzes

Institūtā darbojas dažādu nozaru pētnieki un eksperti, kas sniedz iespēju darboties dažādās nozarēs. Iepazīsti mūsu ekspertīzes - darbības jomas, kurās strādā mūsu pētnieki.

Pilsētvides lietusūdeņu notece

Mēs iekļaujamies pilsētvidē, ieviešot pilsētās dabā balstītus risinājumus, modelējot plūdus un pilsētas lietusūdeņu noteces. Izstrādājot jaunus risinājumus, uzlabojam un attīstām pilsētvidi nākotnei.

Mikrobioloģija un molekulārā bioloģija

Mēs optimizējam dažādas molekulārās un mikrobioloģijas metodes, lai efektīvi uzraudzītu un kontrolētu vides bioloģiskos procesus, ūdens un notekūdeņu kvalitāti. Epifluorescences mikroskopijas, plūsmas citometrijas un PCR ieviešana ļauj ātri identificēt patogēnus, kontrolēt mikroorganismu augšanu un procesu kvalitāti rūpnieciskās sistēmās un ieviest alternatīvas metodes laboratorijas ikdienā.

Bioenerģija

Enerģētikas jautājumus risinām, bioenerģijas ražošanai izmantojot vietējos resursus. Biogāze, kā arī otrās un trešās paaudzes šķidrās biodegvielas ir tikai daži no produktiem, ko ražojam no biomasas un atkritumproduktiem.

Biotehnoloģijas

Mēs meklējam jaunus risinājumus atkritumu pārstrādei un vides atveseļošanu, izmantojot enzīmu tehnoloģijas, un izstrādājam fermentācijas procesu tehnoloģijas augstvērtīgu ķīmisko savienojumu ražošanai, izmantojot procesu mērogošanu gan pilotiekārtu, gan mikrofluidikas līmenī.

Notekūdeņi

Mēs izstrādājam un optimizējam notekūdeņu attīrīšanas un notekūdeņu dūņu atkārtotas izmantošanas tehnoloģijas. Uzmanības centrā ir notekūdeņos balstītu epidemioloģijas un riska novērtēšanas tehnoloģiju izmantošana, lai palīdzētu samazināt veselības un vides riskus, piemēram, jaunus patogēnus, antibiotiku rezistenci un mikropiesārņotājus.

Dzeramais ūdens

Mēs izstrādājam jaunas tehnoloģijas dzeramā ūdens attīrīšanai, izvērtējam visus jautājumus, kas saistīti ar ūdensapgādi un kvalitāti, un izstrādājam jaunus tiešsaistes un bezsaistes uzraudzības instrumentus, tostarp bioloģiskās stabilitātes koncepciju ūdensapgādes sistēmā.